cPanel İle Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

0
1.935 Kez Görüntülendi
cPanel İle Veritabanı Nasıl Oluşturulur

cPanel ”Control Panel” anlamına gelen Unix tabanlı sistemlerde çalışan oldukça geniş bir kullanım alanına sahip kontrol paneline cPanel denir. WHM isimli ana yönetim yazılımıyla birlikte kullanılmaktadır. Ana sunucu üzerinde ayrılmış alanlardan kiralamış olduğunuz hosting alanlarında size WHM girişi değil, cPanel giriş bilgileri verilmektedir.

Veritabanı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kısacası Veri tabanları birbirleriyle ilişkili bilgilerin depolandığı alanlardır. cPanel üzerinde bulunmaktadır ve oluşturulan veritabanları şifre, kullanıcı adı gibi özellikler ile phpMyAdmin bölümünde saklanmaktadır. Veritabanı olmadan site kuramazsınız!

cPanel İle Veritabanı Nasıl Oluşturulur?

Hosting satın aldığınız firmanın size iletmiş olduğu cpanel giriş bilgileriniz ile sitenin yönetim paneline giriş yapın.

1.Adım: MySQL Veritabanları yazan sekmeyi bulun ve tıklayın. Bulamazsanız ”Search” bölümüne MysQL yazabilirsiniz.

Veritabanı Nedir

Veritabanı nasıl oluşturulur2.Adım: Karşınıza çıkan sayfada veritabanı adını oluşturmanız gerekmektedir. Soldaki görselde de göreceğiniz üzere herhangi bir veritabanı adını yazdıktan sonra Veritabanı Oluşturseçeneğini seçmeniz gerekmektedir.

3.Adım : Aşağıdaki görselde göreceğiniz üzere aynı sayfada birde MySQL Kullanıcıları bölümü yer almaktadır. Veritabanı adını oluşturduktan sonra aynı sayfanın alt bölümlerinde yer alan bölümden kullanıcı oluştumanız gerekmektedir. Unutmayın ki veritabanı adı, veritabanı kullanıcı adı ve şifre web sitenizin çalışması için gereklidir.

Burada şifre bölümünüz en az %65 güvenliğe sahip olmalıdır. Aksi durumda zayıf parola kabul etmemektedir. Büyük ve küçük harflerin, sembol ve sayıların olduğu bir kombinasyon seçebilirsiniz. Örnek Şifre: xYz/34**Scri+Pt Eğer şifre oluşturmak için aklınıza birşey gelmiyorsa sağ tarafta bulunan ”Şifre Oluşturucu” butonuna tıklayarak otomatik olarak şifre oluşturabilirsiniz. ”Kullanıcı Oluştur” seçeneğini tıklayarak veritabanı kullanıcısı oluşturabilirsiniz.

Veritabanı Kullanıcı Oluşturma

cPanel ile veritabanı oluşturmak, Veritabanı nasıl oluşturulur yada ne işe yarar?

Veritabanına Kullanıcı Eklemek4.Adım : Soldaki resim görmüş olduğunuz üzere ”Veritabanına Kullanıcı ekle” isimli bölüm yine aynı sayfada yer almaktadır. Oluşturduğunuz veritabanları ve kullanıcılar burada listelenir. Her veritabanına bir site yüklendiğinden dolayı her web sitesi için veritabanı oluşturmanız gerekmektedir. ”Ekle” butonuna basın ve yetkilendirme sayfasına gidin.

5.Adım : Artık son adımdayız. Kurmuş olduğunuz veritabanı ve kullanıcıyı seçtikten sonra 4.adımda olduğu gibi eklediniz ve aşağıdaki sayfa karşımıza çıktı.Buradaki açıklamaların hepsinin elbette bir anlamı var. Fakat sorunsuz bir yönetim yapmak için ”Tüm Ayrıcalıklar” seçeneğini seçmeniz gerekmektedir. ”Değişiklikleri Uygula” seçeneğini seçerek kullanıcıyı bu veritabanında yetkilendirmiş olursunuz. Bundan sonrası Web site dosyalarınızda bulunan config.php ayarlarını yapılandımanızdır. Bu php uzantılı dosya bazen DB, Functions yada farklı isimlerle karşımıza çıkabilmektedir.

Veritabanı Kullanıcı Yetkilendirme

 

helb728x90

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz