Yükleniyor
Google Search Console Neden Kullanım Dışı

Google Search Console Neden Kullanım Dışı?

Google Arama Motoru ”Google Gibi Getir” olarak bildiğimiz yöntemi ile web site linklerimizi hızlıca indexletebiliyorduk. Console güncellemesi ile birlikte yeni ismi URL Denetimi olarak karşımıza çıkmıştı. Bu bölümden listeletmek istediğimiz içerik linkini hızlı bir şekilde indexletebiliyorduk. Buradaki yöntem aslında Google botları daha hızlı bir şekilde web sitemizi ziyaret etsin diyeydi. Yaklaşık 1 haftadır ise yeni bir link listeletmek istediğimizde ”Sayfa işlemleri geçici olarak devre dışı bırakıldı” şeklinde bir uyarı ile karşılaştık.

Peki neden böyle oldu? Google Search Console ‘sayfa işlemleri geçici olarak devre dışı bırakıldı’ sorunu nedir, sebebi nedir, nasıl çözülür? Google Search Console dizine ekleme sorunu!

Google Search Console Index Hatası

Kısa bir süredir sürekli karşımıza çıkan ‘sayfa işlemleri geçici olarak devre dışı bırakıldı’ uyarısı aslında sizlerden kaynaklanan bir hata değildir. Google Webmaster yöneticileri tarafından yapılan resmi duyurunun İngilizce metni;

We have disabled the “Request Indexing” feature of the URL Inspection Tool, in order to make some infrastructure changes. We expect it will return in the coming weeks. We continue to find & index content through our regular methods, as covered here

şeklindedir. 14 Ekim 2020 tarihinde Google tarafından yapılan bu açıklamanın Türkçe karşılığı ise;

Bazı altyapı değişiklikleri yapmak için URL İnceleme Aracının “Dizine Ekleme İste” özelliğini devre dışı bıraktık. Önümüzdeki haftalarda geri dönmesini bekliyoruz. Burada anlatıldığı gibi, normal yöntemlerimiz aracılığıyla içerik bulmaya ve dizine eklemeye devam ediyoruz:”

Sayfa işlemleri geçici olarak devre dışı bırakıldı

Google Search Console 2 Yönlü Düzenleme

Google tarafından verilen bir diğer bilgiye göre indexlenen içeriklerin hem mobil hem masaüstü platformları için güncelleneceğidir. Site sahiplerinin herhangi bir şey yapmasına gerek yoktur. Şuan için tüm indexlemeler doğal olarak gerçekleşecek olup index almaya devam edecektir. Google Search Console index sorunu çok yakın zamanda düzenlenecektir. Fakat bu çalışmanın günlerce sürebileceğini unutmayın.

5/5125 Oy
İçerik Puan Ortalaması İyi

Yorumumu Gönder