Yükleniyor
Https Yönlendirmesi Htaccess İle Eklentisiz Nasıl Yapılır

Https Yönlendirmesi Htaccess İle Eklentisiz Nasıl Yapılır?

Güvenlik sertifikaları başta Google olmak üzere tüm arama motorlarında çok önemli bir rol üstlenmektedir. Dolayısıyla HTTPS protokolünün olması ciddi fark yaratır. Arama motorlarında sertifikaya sahip sitelerin önceliklerinin olduğu bir gerçektir. Sizlere bugün çok basit bir yöntem ile Htaccess Https Yönlendirmesi nasıl yapılır bunu öğreteceğiz.

SSL Sertifikası Ne İşe Yarar?

Herhangi bir web sitesine giriş yaptığınızda adres çubuğunda Güvenli veya Güvenli değil uyarısı alırsınız. Web sitelerinizde güvenli bağlantısı uyarısı almak için kullanmış olduğumuz kriptolu sistemler ssl sertifikalarıdır. Genellikle E-Ticaret veya WooCommerce sitelerde bu kriter şart koşulmuştur. Eğer sitenize yüklemiş olduğunuz bir güvenlik sertifikası varsa ve http olarak görüntülenmesini istemiyorsanız yöntemlerimizi değerlendirin.

Htaccess Https Yönlendirmesi Nasıl Yapılır?

Birçok kişinin eklenti kullanarak yaptığını söylemek mümkün. Lakin eklenti sayınız arttıkça sistem yükü arttığından web sitesine giriş süresi uzayacaktır. Bu nedenle öncelikle Eklentisiz https yönlendirmesi yapma işlemi daha mantıklı ve doğru bir adımdır. Eğer size bahsettiğimiz yöntem ile yapamazsanız bizlerden destek alabilirsiniz veya ücretsiz eklentilerden birisi olan htaccess https redirect alternatif olarak kullanılabilir.

  1. Yöntem / FTP İle Bağlanmak : FileZilla vb. yazılımlar aracılığıyla web sitenizin ana dizinine giriş yapmalısınız. publich_html klasörü içerisinde yer alan .htaccess dosyasını öncelikle kopyalayarak orijinalini olası hatalara karşı saklayın.
  2. Yöntem / All İn One SEO İle Düzenlemek : Birçok kişinin kullanmış olduğu seo eklentilerinden birisi olan ALL İN ONE SEO ile .htaccess dosyası düzenlenebilir. SEO eklentisinden özellik yöneticisi bölümüne girerek ”Dosya Düzenleyici” bölümünü aktif edin. Açılan sekmeden .htaccess dosyasına admin panelinden ulşabilirsiniz.

Aşağıdaki kodu kopyalayarak .htaccess dosyanızın en altında # END WordPress yazısının üzerine yapıştırın. Kod içerisinde yer alan ”siteadi” yerine kendi sitenizin adını yazın ve kaydederek değişiklikleri onaylayın.

RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteadi\.com [NC]
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteadi.com/$1 [R,L]

Eğer daha önceden kullandığınız eklenti, yöntem vs. çakışma yaratıyor ve siteniz düzgün görüntülenemiyorsa 301 yönlendirmesi yapmanız gerekebilir. Bunun için yukarıdaki kodla birlikte aşağıdaki kodu yazabilirsiniz.

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^.*$ https://%{SERVER_NAME}%{REQUEST_URI} [R=301,L]
 
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteadi\.com [NC]
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.siteadi.com/$1 [R,L]

siteadi yazan yerleri kendi site isminize uyarlamayı unutmayın. Htaccess Https Yönlendirmesi işlemi bu kadar basit bir yöntemdir.

5/5105 Oy
İçerik Puan Ortalaması İyi

Yorumumu Gönder