Pretty Links Nedir? Pretty Links Ayarları

2
2.885 Kez Görüntülendi
Pretty Links Nedir Ayarları Nasıl Yapılır

Bugün size çok önemli bir eklentiden bahsedeceğiz. Bu eklenti genellikle Affiliate Sistemlerinden gelir elde etmek isteyenler için tercih ediliyor olsa da birçok amaç ile kullanılabilir. Özellikle sonradan link değişimi yapmak isteyenler olduğunda tek tek yazı içlerine girmesine gerek kalmayabilir. Resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz.

Pretty Links Nedir?

Pretty Links Eklentisi Blair Williams tarafından yazılmış wordpress altyapısına sahip linkleri gizleme aracıdır. Pretty Links ile herhangi bir sitenin ismini taşıyan linkleri kendi web site linkiniz ile maskeleyerek paylaşabilirsiniz. Ücretsiz Wordpress eklentileri arasında son derece popüler ve yüksek skora imza atmayı başarmış, 200 bin üzeri yükleme almıştır.

Bu eklentinin en önemli özelliklerinden biriside kuşkusuz linkleri nofollow yada dofollow olarak seçebiliyor olmanızdır. WordPress admin panelinizden eklentiler bölümüne girerek yeni eklenti ekle diyerek ”Pretty Links” olarak aratabilirsiniz. Shortlinks by Pretty Links – Best WordPress Link Tracking Plugin olarak karşımıza çıkacaktır. Yanlış eklentiyi eklemeyin. Aşağıdaki görsele dikkat edin.

Pretty Links Eklentisi Nedir

Üstteki resimde görmüş olduğunuz şekilde adım adım ilerleyin. Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izleyin. 2. adım olarak arama satırına ”Pretty” yazın. En baştaki eklentiyi ”Hemen Yükle” dedikten sonra ”Etkinleştir” seçeneği ile etkinleştirin.

Pretty Links AyarlarıPretty Links Ayarları Nasıl Yapılır?

Eklentiyi etkinleştirdikten sonra wordpress admin panelinizin sol tarafında sağdaki resimde görmüş olduğunuz üzere bölüm açılır. Eklentinin İngilizce olması sizi ürkütmesin. Son derece basit ve teferruatsız bir eklentidir. Kullanımı da oldukça basittir. Eklenti tamamen ücretsiz olup amaca hizmet etmektedir. Dolayısıyla paralı versiyonu almaya bilirsiniz.

Pretty Links OptionsPretty Links Options

İlk olarak ayarlarımızı yapalım. Soldaki resimde de görmüş olduğunuz gibi.

Redirection Type : 307 Temporary seçeneği seçilmelidir. Ayrıca 302 ve 301 kalıcı bağlantı yönlendirme seçenekleri de mevcuttur.
Enable Tracking : Bu seçeneği seçerseniz linkleri tıklayanların IP adreslerini vb. birçok özelliği kayıt altına alırsınız.
Enable No Follow : Bu seçeneği seçerseniz linkler nofollow olur. Dolayısıyla kliklemek gerekir.
Enable Permalink Fix : Site link uzantılarınız örneğin siteadi.com/index.php şeklinde bitiyorsa bunu seçin. WordPress etiket temelinde bu şekilde listeleme yapmadığınızdan dolayı bu seçeneği seçmeyin.

Raporlama bölümünde de herhangi bir değişiklik yapmayın.

Pretty Links Bağlantı Ekleme

Eklenti sekmesinde yer alan ”Add New Link” seçeneğini tıklayarak linkinizi oluşturabilirsiniz. Ayarlar aşağıdaki gibidir. Resmi tıklayarak büyütebilirsiniz. Ayarlarınızı yaptıktan sonra ”Create” butonunu tıklayarak link oluşturabilirsiniz.

Pretty Links Link Ekleme Nasıl Yapılır

Pretty Links Oluşturulan Linkler ve Detayları

Sizlerin mantığı anlamanız için 3 adet link oluşturduk.
https://scriptfabrikasi.com/paraparala-giris
https://scriptfabrikasi.com/google-giris
https://scriptfabrikasi.com/yandex-giris

Karşınızdaki pencerede Clicks/Unig bölümü vardır. Burada Clicks toplam tıklama Unig ise tekil tıklama sayısıdır. Created bölümü ise linkin oluşturma tarihidir. En sağ bölümde ise Links kısmı vardır. Burada linklerin kısaltılmış hali ve alt bölümde yer alan hedef link gözükür. Yani gizlediğiniz link ”Target Link” olarak gözükür. Sitemizden bu sitelere çıkan linkler nofollow olarak gider. Bütün detaylar bu şekildedir.

Pretty Links New Links

helb728x90

2 YORUMLAR

  1. merhaba, bu eklenti web sitem üzerinden yapılan satışları da gösterir mi? Sizin siteniz üzerinden yapılan satışları görebilmenin bir yolu var mıdır, yoksa firmaların verdiği rakamlara inanmaktan başla şansımız yok mudur?

    • Pretty link eklentisi herhangi bir linki gizlemeye yarar. Örneğin sürekli sitenizden başka sitelere link çıkışı yapmanız SEO açısından sitenize ciddi ölçüde zarar verir. Bu eklentide yönlendirmeleri kendi siteniz üzerinden nofollow/dofollow olarak göndermenize yarar. Güzel yanlarından birisi oluşturduğunuz link kaç tekil ve çoğul tıklama almış görürsünüz. Ayrıca hangi IP kaç kez tıklamış gibi detayları da mevcut. Satış, Woocommerce, ecommerce gibi sistemlerle hiçbir alakası olmadığı gibi tıklama verileri dışında da yardımcı olmaz.

      Saygılar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz