Yoast SEO Nedir? Ne İşe Yarar? – WordPress SEO Eklentileri

0
2.260 Kez Görüntülendi
Yoast SEO Nedir Ne İşe Yarar - Wordpress SEO Eklentileri

Önceki bir yazımızda SEO’nun internet siteleri için ne kadar önemli bir çalışma olduğunu belirtmiştik. Şimdi ise sıra bize wordpresste yardımcı olabilecek bir SEO eklentisi kurmaya. Biliyorsunuz ki wordpressin geniş ve yardımcı bir eklenti kütüphanesi olduğundan bahsetmiştik. İşte sıra geldi bu geniş yelpazenin nimetlerinden yararlanmaya 🙂 WordPress SEO eklentisi dendiği zaman akla gelen 2 başlı eklenti var. Bunlardan en başlısı Yoast SEO. Diğer bahsedeceğimiz eklentiye göre daha popüler olan Yoast SEO, hem siteniz hem de içeriklerinizin Google ile uyumlu olabilmesi için sizlere öneriler sunuyor. Popülerlik bir yana ben diğer eklenti ile arasında gözle görülebilir farklar olduğuna inanmıyorum. Sadece içeriklerinizin arama motorlarıyla uyumlu olması için ufak notlar veren Yoast SEO, bana göre diğer eklentiye göre sadece bu noktada ekstra avantajlı.

Yoast SEO Nedir? Nasıl Kurulur?

Yazımızda bahsettiğimiz wordpress eklentilerini kurabilmek için hiçbir ekstra dosya indirip site hostinginize atmanıza gerek yok. Bahsettiğimiz iki eklentiyi de wordpress eklenti ekleme bölümünden ücretsiz bir şekilde sunucumuza otomatik göndereceğiz. İlk olarak wordpress yönetim panelinize giriş yapın. Sol menüden eklentiler yeni ekle giriş yapıp “Yoast SEO” aramasını yapın. Karşılaştığınız eklentiyi yükle seçeneğine basarak yükleme işlemini başlatın. Saniyeler içerisinde yükleme işlemi tamamlandıktan sonra aktif etmek için de aynı butona bir kez daha basmanız gerekiyor. Şimdi kurulum ve aktivasyon işlemlerini başarıyla tamamladıysak gelelim eklentinin kullanımına;

Eklentiyi kullanmak için öncelikle ayarları yapmamız gerekecek. Menüye gelen SEO sekmesine tıklayın. Tıkladıktan sonra bir ayar ekranı karşınıza çıkacak. Bu ekranın asıl amacı siteniz ve site ile ilgili fikirleriniz ile ilgili bilgi toplamaktır. Gereken soruları cevapladıktan sonra Yoast SEO eklentisinin ayarlarını gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda yazı yazma bölümüne de bir seo menüsü gelecek. İçeriğiniz bu menüde değerlendirilip size ipuçları sunulacak. Bu ipuçlarını uygulayarak daha kaliteli ve arama motoru uyumlu içerikler üretebilirsiniz.

helb728x90